Mi a baj a hanyag tartással?

A derekad és a nyak-vállöved szorosabban kapcsolódik egymáshoz, mint gondolnád!

Persze, persze, összeköti a gerinc, de ennél komplexebb a helyzet.

 

Mi a hanyag tartás?

Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy köszönöd szépen, ha nem muszáj, nem használod az izmaidat. Mert gyengék, vagy mert elfelejtetted használni őket (mert ilyen is van!), esetleg olyan pózba kényszerülsz, hogy nem is tudod rendesen használni őket (pl. laptopon dolgozol).

Az egy másik dolog, hogy látványnak is rettenetes (bocs, elfogult vagyok 😊), de nem is egészséges.

 

A medence állása

Azért is kezdem itt, mert a pelvico-lumbális terület a tested statikai középpontja.

Pelvic – medence, lumbális – alsó/ágyéki gerincszakasz, azaz a medencéd, és a gerinced alsó része, kb. a csípőízületed és a köldököd közötti terület.

A szövetek, képletek állása befolyásolja, hogy mi is történik a gerincedben – különös tekintettel a fejedre. Mint egy épület alapzata – ha az instabil, felül is problémát okozhat. Nézd meg, milyen a fej állása, ha medence előre vagy hátra van billenve:

A tested statikailag igazodik a pillanatnyi állapothoz.

Próbáld ki! Állj fel, húzd ki magad, és told előre egy kicsit a hasad! Figyeld a nyakadat; a korábban beállított „kihúzom magam” tartást nagyon nehéz tartani, kényelmesebb előre ejteni a fejedet. Ugyanez fordítva is működik, azaz, ha előretolod a fejed, akkor egy idő után érezni fogod, hogy könnyebb lenne kitolni hátra a fenekedet.

Tehát ha a medencéd kibillen, a nyakad és vele a fejed ezt leköveti.

 

Rendezd a derekad!

Elongálj! Azaz kapcsold be a gerinc legmélyebb izmait. Semmi baj, ha ezzel az instrukcióval nem tudsz mit kezdeni – ugyanis gyakran elfelejtjük, hogy hogyan is dolgoznak (a füledet is tudnád mozgatni, csak elfelejtetted az izmot, mert nem használtad).

Ez a gyakorlat a helyére rendezi, ami nincs a helyén, lazítja, amit lazítani kell, és tonizálja, ami arra szorul. Ez lenne az alap mozgásunk. Tulajdonképpen ez azt jelenti, hogy kihúzod magad, de nem a klasszikus tornaórán megismert módon.

  • Koncentrálj a derekadra, és képzeld el, hogy a csigolyáid eltávolodnak egymástól, ezáltal megnyúlik a derekad. (Tényleg fontos, hogy oda koncentrálj! Nyugodtan csukd be a szemed.)
  • Ne a mellkasod dülleszd ki! Ha az segít, tapintsd ki, hogy hol van az utolsó bordád – attól lefelé akarsz nyújtózni.
  • Minden más izmod legyen laza. Vizsgálgasd magad közben; nem húztad fel a vállad? Nem érzed droidnak magad? Ha nem, akkor jó úton haladsz! 😊
  • Ezt egy nap 15-20x kellene csinálnod, de az a legjobb, ha ösztönös, és nem kell rá figyelmeztetni magad.

Elongáció terén a Kondor Judit Mozgásfilozófia csapata profi – hozzájuk bátran fordulhatsz, minden esetben elongációs alappal dolgoznak.

 

Erősíts! Nyújts!

Ezeket az izomcsoportokat mindenképpen dolgoztasd meg (ezekre gyakorlatokat az Instán találsz):

  • hasizom: hanyatt fekve lábnyújtásokkal, emelésekkel („biciklizős” gyakorlatok), fontos, hogy a derekadat szorítsd le
  • farizom: bármilyen gyakorlat jó rá; guggolások, kitörések
  • csípőhorpasz izom: elsősorban nyújtanod kellene
  • hamstringek (vagy combhajlítók, a combod hátsó része): erősíteni és nyújtani is kellene
  • alsó gerincszakasz izmai: a hiperextenziós mozgások a legjobbak, de csak akkor csináld, ha az alsó hasadat erősnek érzed, és közben be tudod húzni

 

Ha tehát a válladdal vagy a nyakaddal van problémád, megkerülhetetlen, hogy a derekaddal foglalkozz! És fordítva is igaz; ha a derekad kellemetlenkedik, akkor diszkomfortot okozhat a nyakadban vagy a válladban is.