Képzelj el egy ősembert! Olyan kicsit pontatlan, szereotip félét: hosszú csimbókos haj, szőrös mellkas, ágyékkötő, pucér végtagok. Megvan?

Hordákban jönnek-mennek, vadat cserkésznek, üldöznek, levadásszák, hazavonszolják, feldolgozzák, elfogyasztják, picit pihennek, és kezdik újra.

A nők fát gyűjtenek, darabolnak, tüzet raknak, gumók után túrják a földet, gyűjtögetik a bogyókat, terelgetik, tanítgatják a gyerekeket.

(A pontatlanságokat nézd el, kérlek – a természettel együtt élést lásd a példában. 😇)

Akkor most vegyük napjaink (szintén sztereotip) emberét!

Reggel ott a kaja a hűtőben, kocsiba be, munkahelyen ki. Ül egy irodában, rendel ebédet (maximum néhány ujj megmozdítása árán), ül tovább a munkaidő végéig. Majd kocsiba vissza, esetleg utána egy kis vásárlás (bevásárló kocsi tologatás, szatyor bepakol a kocsiba), otthon kipakol, megvacsorázik, leül pihenni és alszik reggelig.

A modernizáció ára

Utóbbi egy nagyon kényelmes élet, gyakorlatilag létfenntartási stressz nélkül – ami szuper!

Csakhogy a testünk mozgásra született, arra vagyunk genetikailag kódolva, hogy egész nap mozogjunk.

A mobilod is hamarabb megy tönkre, ha csak zseblámpaként használod, nem? Túlmelegszik, bekrepál. Pedig a zseblámpa is természetes funkciója, ahogy a testünknek az ülés – az arányokra kell csupán figyelni.

Tudom, hogy sokan tömegközlekedést használnak, oda sétálni kell, tudom, hogy sokan maguk cipelik haza a bevásárlást, és tudom, hogy sokat nem végeznek ülőmunkát. Hidd el, hogy ez bármennyire is kényelmetlenség, attól még szuper!

A saját vendégeimen tapasztalom, hogy sokkal jobb fizikai állapotban van az, aki ugyan nem sportol, de napközben aktív.

Ugyanakkor a sportoló vendégeim között is szinte kivétel nélkül mindenkinél hiányzik néhány alapvető mozgásminta. (Akinek ezek ismerős gyakorlatok, azok pedig ugye általában jól vannak, így el sem jutnak a magamfajtához. 🙃)

Mit csinálj mindenképpen?

Vertikális mozgás

Horizontálisan a legtöbb ember mozog. Azaz sétálsz, esetleg kocogsz. Ha sportolsz, csinálhatsz sétálós kitöréseket, esetleg oldalazó mozgásokat. Ezek minimális eszközigényű gyakorlatok, és mind szuper!

De nagyon kevesen másznak fel bármire, ahogy nagyon kevesen húzódzkodnak, de az is elég lenne, ha csak csüngnének valamin. Ehhez nyilván kell valami, amire felmászhatsz, vagy amin tudsz húzódzkodni – általában ez a gyenge pont. 😕

Csimpaszkodás

Hogyan csináld?

A teljes markoddal kapaszkodsz – nem csak az ujjaid végével.

Közben a lapockádat zárnod kell! Húzd le a vállad, legyen minél messzebb a füledtől! Addig csináld, amíg ezt tudod tartani.

Nem baj, ha egyébként leér a lábad! Nyugodtan hajlítsd be a térded, hogy a levegőben legyen. A kezednek el kell bírnia a teljes testsúlyodat.

Hol?
  • kell egy rúd, amit megveszel egy sportboltban, és felszereled az ajtókeretedbe (igen, elbír, nyugi, arra találták ki)
  • edzőteremben
  • szabadtéri edzőparkban

Húzódzkodás

Hogyan csináld?

Csimpaszkodásból indítsd – azaz zárva tudod tartani a lapockáidat, miközben a lábad nem ér le a földre. Ha ez nem okoz gondot, akkor kezd el felhúzni magad.

Nagyon fontos, hogy nem az arcodat szeretnéd felhúzni! Az ember vizuálisan könnyebben koordinál egy mozgást, ezért a szemünk pozíciója lenne az elsődlegesen mérvadó. De a mozdulat úgy lesz tökéletes, ha a mellkasodat szeretnéd felhúzni a két kezed vonalába.

Ha ez nehéz, csináld csak addig a magasságig, amíg tudod.

Vagy vegyél egy vastagabb gumigyűrűt (húzódzkodás segítőt), amibe beakaszthatod a lábad.

Hol?
  • otthon ajtókeretbe illeszthető rúdon /felfúrható húzódzkodón
  • edzőteremben (ott segítő gép is lehet)
  • edzőparkban

Széthúzás, szétfeszítés

Gondolj bele; utoljára mikor kellett bármit is erővel szétfeszítened! Pedig a hátad és a vállad nagyon hálás lenne érte… Ugyanakkor a záró, összetoló típusú mozdulatok percenként megtörténnek, még ha nem is erőlködve.

Hogyan csináld?

Feszíts szét gumiszalagot

Döntött törzzsel emelj súlyt

Ugrálás

Ez az a mozgásforma, ami fasciálisan esszenciális lenne, vagyis a szöveteid rugalmasságának az egyik alapja. (Ha számodra ez káromkodás volt, akkor itt részletesen utána tudsz olvasni a fasciának.) Legalább olyan természetesnek kellene lennie, mint ahogy az ivás vagy a légzés.

Hogyan csináld?

Ha ezt most elképzelhetetlennek érzed, vagy azt sem tudod, mikor ugrottál utoljára, akkor csak nagyon finoman kezd, és rövid ideig.

Először csak egyik lábadról a másikra. Mint amikor futókat látsz egy helyben „szökdécselni”.
Utána mehet finoman páros lábbal.
Ezután durvulhatsz be; lassan, magasra, páros lábbal.
Ha ezek könnyen mennek, akkor határ a csillagos ég! 😉

Ha most legyintettél…

…hogy jól van, van is neked erre időd, akkor itt jelezném gyorsan, hogy a vendégeim többsége meg szokott lepődni, amikor átbeszéljük, hogy mit is csinálnak ők a hétköznapjaik során, és kiderül, hogy az az egy-egy mozdulat, amit rendszeresen ismételnek, milyen bődületes hatással van a szervezetükre. Pedig napi bruttó 20 mp-ről beszélünk olykor.

Szóval csak tudatosan! 😉

A fenti gyakorlatokat a munkám során szerzett tapasztalatból merítettem.

Tudd, hogy minden ember, minden test más. A fenti cikk az átlag alapján született, és tudjuk, hogy az átlagból vannak a legtöbben, de attól még Te lehetsz más.

Ha fájdalmad van, fordulj szakemberhez, ne egyedül próbálj meg megbirkózni vele! 🙏🏼